на тему:
«Відлітають журавлі»
Розробила : вихователь
середньої групи
Мироненко А.М.
Мета:закріпити
та збагатити знання вихованців про характерні ознаки осінньої пори, зокрема про
явище природи, яке зараз відбувається в рослинному світі – падолист;
підтримувати пізнавальний інтерес до найближчого природного довкілля; уточнити та розширити знання дітей про перелітних птахів. Закріплювати
уявлення дітей про те, що птахи відлітають у теплі краї.Ознайомити дітей з
поняттям «летіти ключем». Розвивати вміння виразно
читати вірші, співати, увагу; виховувати естетичні почуття; виховувати дбайливе ставлення до природи, птахів.
Матеріал: кошик з дарами, коровай, вишитий рушник, ілюстрації «Осінь»,
«Журавлі», «Журавлиний ключ».
Хід заняття:
Вихователь:
Журливо музика заграла,
І закружляло в вальсі листя.
В країну осінь завітала
Красива, сонячна, барвиста.
Відкриваємо завісу ненароком,
Зазираємо в осінню пору року.
Вона тоді буває чарівна,
Коли стає золотокоса.
Отож, запрошуємо в осінь.
Хай усім буде затишно з нами,
Хоч за вікнами дощик шумить.
Поговорим про осінь віршами,
І хай музика ніжно звучить.
І закружляло в вальсі листя.
В країну осінь завітала
Красива, сонячна, барвиста.
Відкриваємо завісу ненароком,
Зазираємо в осінню пору року.
Вона тоді буває чарівна,
Коли стає золотокоса.
Отож, запрошуємо в осінь.
Хай усім буде затишно з нами,
Хоч за вікнами дощик шумить.
Поговорим про осінь віршами,
І хай музика ніжно звучить.
Пісня про Осінь.
Виходить Осінь.
Осінь: Добрий день! Добрий час!
Рада, друзі, бачить вас.
Я — Осінь золота.
Прийшла до вас на свято
І всім вам принесла даруночків багато.
Я дарую вам калиноньку в намисті,
Пишний коровай і квіти променисті.
Виходить Осінь.
Осінь: Добрий день! Добрий час!
Рада, друзі, бачить вас.
Я — Осінь золота.
Прийшла до вас на свято
І всім вам принесла даруночків багато.
Я дарую вам калиноньку в намисті,
Пишний коровай і квіти променисті.
Осінь ставить кошик з дарами на стіл.
Вихователь:
Не сама до вас прийшла —
А синочків привела.
А як її синочків звати,
Прошу загадки відгадати.
А синочків привела.
А як її синочків звати,
Прошу загадки відгадати.
Вихователь:
• У південний край землі
Відлітають журавлі,
Знов шкільний дзвінок лунає.
Який місяць наступає? (Вересень)
• У південний край землі
Відлітають журавлі,
Знов шкільний дзвінок лунає.
Який місяць наступає? (Вересень)
Виходить
хлопчик Вереснь.
Я звуся Вереснем,
Бо квітую вересом.
Ваші прадіди бувало,
Мене й «Сивнем» називали.
Маю друзів я багато,
І сьогодні всі вони
Будуть нам допомагати
Мандрувати восени.
Вихователь: До речі, з вересу, який щедро квітував у цей час, готували смачні компоти та варили варення. А перше свято у вересі —
Наталі-вівсяниці (8 вересня). До цієї пори робітники намагаються зібрати весь врожай вівса. У вересні також запасали гірку ягоду — горобину.
Наприкінці вересня — велике свято християн — Воздвиження. В народі каза-
ли: «Осінь до зими наблизилась». 27 вересня вважалося, що кожен з лісових звірівдо зими готується, запаси складає. Також господині починали в цей день рубати капусту й солити її на зиму.
Дитина
Звозить вересень в комори
Кавуни і помідори,
Спілих яблук, груш і слив
Цілі гори натрусив.
Кавуни і помідори,
Спілих яблук, груш і слив
Цілі гори натрусив.
Дитина
І
вантажить гарбузи
На машини і вози…
Йде до гаю, де гриби
Виростають щодоби.
На машини і вози…
Йде до гаю, де гриби
Виростають щодоби.
Вихователь:
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць… (жовтень).
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць… (жовтень).
Виходить хлопчик Жовтень.
Жовтень — так мене назвали,
Бо кругом все жовтим стало.
Маю пензель чарівний,
Маю пензель золотий.
Розфарбую все навкруг —
Золотіє ліс та луг!
Жовтень — так мене назвали,
Бо кругом все жовтим стало.
Маю пензель чарівний,
Маю пензель золотий.
Розфарбую все навкруг —
Золотіє ліс та луг!
Вихователь:
А місяць жовтень мряку розвіє,
В лісах і садочках лист пожовтіє.
— Починається місяць із народного свята — дня Зосима (2 жовтня) —
заступника бджіл. Хазяїн у цей день готував вулики до зими, збирав останній
медок.
А 14 жовтня — свято Покрови: до обіду стоїть осінь, а після обіду —
зима. У цей день робили останній збір грибів. їх сушили, маринували, варили, смажили й готували смачні страви.
А місяць жовтень мряку розвіє,
В лісах і садочках лист пожовтіє.
— Починається місяць із народного свята — дня Зосима (2 жовтня) —
заступника бджіл. Хазяїн у цей день готував вулики до зими, збирав останній
медок.
А 14 жовтня — свято Покрови: до обіду стоїть осінь, а після обіду —
зима. У цей день робили останній збір грибів. їх сушили, маринували, варили, смажили й готували смачні страви.
Дитина
Тихо жовтень ходить гаєм,
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя обсипає,
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала наче золота.
Вітер мовби ненароком
їй косиці розпліта.
Дитина
Листя, жовте та червоне,
Легко з дерева злітає,
Мов метелик на долоні
З тихим шелестом сідає.
Вихователь:
Почорнів від листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
Виходить
хлопчик Листопад.
А я — холодний листопад!
Всіх у хату заганяю,
Птахів в дорогу відправляю,
Зриваю листя із дерев,
З зимою вас вітаю.
Листопадом мене називають,
Бо листочки з дерев опадають.
Всі дерева стоять уже голі —
Нашумілись за літо доволі.
Всіх у хату заганяю,
Птахів в дорогу відправляю,
Зриваю листя із дерев,
З зимою вас вітаю.
Листопадом мене називають,
Бо листочки з дерев опадають.
Всі дерева стоять уже голі —
Нашумілись за літо доволі.
Вихователь:
В українській мові поряд з формою «листопад» вживалася ще
й назва «падолист». Листопад — це час, коли листя падає з дерев.
В народі кажуть: «Листопад — сутінки року». 11 листопада — свято Анастасітвівчарниці, у цей день стрижуть овець. Господарі у цей день годують пастухів за те, що овець зберегли.
14 листопада — день Кузьми-Дем’яна. Кажуть: «Кузьміни — про осінь
помини». А наприкінці листопада, 21 числа — Михайлів день. Гроші зароб-
лені, комори запаси мають, пшениця є, врожай зібрано. У цей день свято
в усіх хатах, родини ходять одне до одного в гості, пригощають стравами.
Дитина
Листопад, падолист.
Тихий сад. Вітру свист.
Ходить садом листопад,
Підміта чистенько сад.
Дитина
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стеле сад.
Більше й більше листя з кленів
Облітає з кожним днем.
По траві, іше зеленій,
Листопад по парку йде.
Жовте листя стеле сад.
Більше й більше листя з кленів
Облітає з кожним днем.
По траві, іше зеленій,
Листопад по парку йде.
Дитина
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стеле сад,
За моря, в краї далекі,
Відлетіли вже лелеки.
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стеле сад,
За моря, в краї далекі,
Відлетіли вже лелеки.
Дитина
Листочки пожовкли, хліба вже дозріли,
У далеку путь пташки полетіли.
Журавлики, де ви? Мершій повертайтесь!
Без наших пісень довго там не лишайтесь!
Листочки пожовкли, хліба вже дозріли,
У далеку путь пташки полетіли.
Журавлики, де ви? Мершій повертайтесь!
Без наших пісень довго там не лишайтесь!
Вихователь:
Діти,
ви чуєте? Крики неначе? Здається, у небі гірко хтось плаче!
Це пташки у зграї зберуться,
Відлетять, щоб весною вернуться.
Ген як високо від землі
У вирій летять журавлі.
Журавлі – птахи, яких людина дуже любить і оберігає. Чи
знайдеться хто, щоб не зупинився, почувши їхні незвичні голоси? Курликання
журавлів одночасно наводить і тугу, і радість, однак завжди пробуджує в кожном
з нас особливі світлі почуття.
Ви, мабуть,
бачили в синьому небі рівний трикутник зграї журавлів, що відлітають в вирій.
На відстані чути їх приємне
курликання, яке мимоволі в кожного викликає весняний настрій.
Журавлі
летять трикутником, або як в народі кажуть “ключем”. Журавель – птах
знаменитий. В казках, байках, легендах, піснях, прислів’ях часто згадується
журавель. У багатьох народів цей птах – символ вірності, щастя, довгого життя.
Виходить Журавлик
Вихователь:
Журавлику, чому ти такий сумний? Що трапилося?
Журавлик: Я так хотіла полетіти з моїми друзями в теплі краї але затрималася
в лісі біля озерця. А друзі мої Журавлики полетіли
а я залишилася. Що мені тепер робити без друзів я не полечу.
Вихователь: діти давайте допоможемо журавлику покликати його друзів, щоб вони повернулися і забрали у вирій журавлика з собою.
Дитина
Журавлику, журавлику,
Щасливо, не журись!
Журавлики, журавлики,
За другом повернись!
Виходять «журавленята» і стають клином.
Таночок журавлів
1 -е журавленя
Відлетіло літо, треба нам рушати,
Осінь на порозі не буде чекати.
Відлетіло літо, треба нам рушати,
Осінь на порозі не буде чекати.
2- е журавленя
Ми навесні повернемося,
Твердо обіцяємо!
Ну, а на прощання
Пісню залишаємо.
Звучить пісня «Відлітають журавлі» або за вибором музичного керівника.
Заняття
з сенсорно-пізнавального розвитку
в середній групі
на тему:
«Весело граємо – все вивчаємо»
Розробила : вихователь
середньої групи
Мироненко А.М.
Мета: удосконалювати вміння дітей рахувати в межах 10, прямою
і зворотною лічбою; удосконалювати знання про сусідів числа; співвідносити
кількість предметів з цифрою; формувати знання про цифри в межах 5-ти;
сформувати уявлення про знаки порівняння (більше, менше); сформувати уявлення
про додавання як об’єднання груп предметів, а віднімання – це видалення з групи
предметів її частинии. Повторити знаки додавання (+) та віднімання (-).
Формувати вміння розрізняти найпростіші геометричні фігури. Ознайомити зі знаком
дорівнює (=). Закріпити уявлення про
складання цілого із частин; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення дітей,
початкові математичні здібності, вміння
аналізувати завдання, виховувати почуття взаємодопомоги, самостійність,
акуратність, вміння чути й виконувати інструкцію вихователя.
Матеріал: матеріали до ігор
- «Склади картинку», «Знайди сусідів числа», . «Нагодуйте пташку», « Покажи
цифру», «Яка іграшка?», «Чарівні картинки», лист від Королеви математики,
скринька, намистинки 7 шт., різними кольорами, вірші про геометричні фігури.
Заняття проходить в групі дошкільного закладу та частково
охоплює роботу в кожному осередку групи.
Хід заняття:
Діти заходять до
групи. Вітаються з гостями та одразу помічають в осередку природи чудернацького листа. Вихователь
пропонує дітям сісти на лавку та разом прочитати листа (вихователь сідає на стілець поряд з
дітьми і читає листа).
«Добрий день, діти! Пишу вам із чарівної країни
Математики. У нашому королівстві сталася біда. Злий чаклун зачаклував всі цифри,
знаки і фігури.
Тепер вони не рухаються. Роз чаклувати їх можуть тільки
розумні, уважні та кмітливі діти. Допоможіть мені будь ласка. Я залишила вам
невеличкі підказки. Це мої чарівні намистинки. На кожній з них є завдання.
Виконавши кожне завдання ви зможете роз чаклувати моє королівство. Сподіваюсь
на вашу допомогу. До зустрічі Королева Математики.»
-
Діти,
чи зможемо ми допомогти Королеві?
-
Але
як же нам знайти країну?
-
Стривайте,
тут здається якась підказка. Ось погляньте діти. Мені здається, що злий чаклун
побував і в нашому садочку. Погляньте, що він зробив з цими малюнками. Давайте
пройдемо далі і спробуємо виправити це неподобство.
-
Гра
«Склади картинку» (вихователь проводить дітей на килимок де вже розкладені
зображення літаків, але вони розрізані на частини. Вихователь ділить дітей на
підгрупи та пропонує скласти з частинок
цілий літак). Діти виконують завдання.
-
Молодці,
як швидко впорались з завданням. Погляньте, які гарні літачки у нас отримались.
Та щоб потрапити в королівство і допомогти Королеві нам потрібно щоб вони
злетіли. Для цього необхідно порахувати
до десяти і літак злітає. Порахувавши навпаки від десяти до одного літак
приземлиться в королівстві.
-
Гра
«Швидко порахуй». (пряма і зворотня лічба). Діти разом з вихователем виконують
завдання і повільно переходять до воріт.
-
Але
що це ворота замкнені, це зробив чаклун. А ось подивіться ключі розкидані. Нам
залишилось підібрати ключ який підходить до замка.
-
Гра
«Знайди сусідів числа»
-
Молодці
діти. Ось ми і зайшли в ворота країни. Подивіться, яка цікава країна. Що ви тут
бачите? (цифри, фігури).
-
Це
і є жителі, але вони зачаровані.
-
А
ось і скринька. А в ній завдання на різнокольорових намистинках, які потрібно
виконати по порядку. Виконавши кожне завдання ми будемо вішати на ниточку і
таким чином допоможемо Королеві математики. Сідайте за столи і почнемо
виконувати завдання.
-
Завдання
1. «Нагодуйте пташку» намалюйте зернятка відповідно до цифри. Візьміть ручки і
домалюйте зернятка відповідно до цифри.
-
Молодці
всі добре виконали завдання і ми з вами
можемо прикріпити першу намистинку.
-
А
зараз оберемо іншу намистинку. Якого кольору ця намистинка (зеленого).
-
Завдання
2. « Покажи цифру». А зараз я буду плескати в долоні, а ви повинні порахувати
скільки разів я плеснула і показати відповідну цифру.
-
Молодці ви знову впорались із завданням і за
правильне виконання ми можемо вивішати ще одну намистинку.
-
Діти
ми з вами так багато працювали, що напевно потрібно нам відпочити.
Фізкультхвилинка.
-
Ми
вже отримали дві намистинки. А отже ми на дорозі до своєї мети. Ще трішки і ми
допоможемо Королеві математики.
-
Вибираємо
наступне завдання. Погляньте на якій намистинці воно знаходиться. Правильно на
жовтій.
-
Діти
вам необхідно пригадати вірші про геометричні фігури, які є в королівстві і
розповісти їх.
-
Стіл
великий – це квадрат
А
на ньому для малят
На
картатій скатертинці
Смачне
печиво в корзинці.
Прямокутник
це вікно
Шафа,
двері, доміно,
Кольорова
книжечка
І
м’якеньке ліжечко.
Ромб
– це зовсім не квадрат
Хоч
і схожий з ним мов брат
На
квадрат ведмедик всівся
Ромб
з квадрату утворився.
Ця
фігура зветься коло.
Без
початку, без кінця.
Жодного кута не має,
Та
усяк її пізнає.
Три
кути дорожній знак
Не
об’їхати ніяк
Ось
і праска три кути
По
білизні аж летить.
Розтягнулось
коло
Став
овал довкола
Ось
озеро овальне
Чисте
та дзеркальне.
З
кола куля виникає
Це
дошкільник кожен знає.
-
Молодці
ви виконали ще одне завдання і тому ми
можемо прикріпляти ю намистинку.
-
А
ось вже і наступна намистинка. Погляньте якого вона кольору? (синього).
-
Гра
«Яка іграшка?». Діти погляньте на картинку. Придумайте на яку іграшку вона
схожа? (вихователь показує картинки і опитує кожну дитину.)
-
Які
ж ви молодці. Так швидко впорались з завданням. Вирушаймо далі. Погляньте ось
ще одна намистинка. Якого вона кольору? (помаранчевого).
-
Ось
таке завдання чекає на вас. Гра «Чарівні картинки».
-
Діти
подивіться на картки з фігурами які лежать у вас на столах. Кожну фігуру можна
перетворити в будь яку іншу, в яку ви забажаєте. Для цього треба прималювати до
фігури все що завгодно, так щоб з’явилася картинка. Візьміть олівці в руки і
починайте фантазувати.
-
Молодці.
І це завдання ви виконали без проблем. Можемо і цю намистинку прикріпити.
-
Ну
що ж діти у нас залишилась одна намистинка. Якого вона кольору? (білого).
-
Так діти вона білого кольору. А це значить, що
ми перемогли чари злого чаклуна. Та для того щоб прикріпити цю останню
намистинку вам необхідно пригадати, які
завдання ви виконували на протязі всієї подорожі.
Підсумок заняття.
-
Чого
ви сьогодні навчилися?
-
Яке
завдання вам найбільше сподобалося?
-
Якого
кольору були намистинки?
-
Чи
змогли ми допомогти Королеві математики?
(вихователь підводить підсумок заняття: діти прощаються з гостями).
Немає коментарів:
Дописати коментар